Health

These Healthy Food Swaps Could Actually Save You Money

by Cristina Corvino 1:56 PM, October 13, 2017

Aired October 16, 2017

We know what you’re thinking: Being healthy = dishing out the big bucks.

But that’s not always the case, according to nutritionist Keri Glassman!

“You actually can eat healthier and spend less money,” Keri says.

So when she visited our show, she put her money where her mouth is:

PACKAGED vs. HOMEMADE OATMEAL

 


Keri calls oatmeal a great breakfast, but she advises against those convenient pre-made individual packs.

“Not only do they add sugar,” Keri explains, “but they’re going to be more expensive!”

So, Keri buys a container of oats and makes her own little packets at the beginning of the week! And she customizes her oatmeal throughout the week -- with dried cranberries and cinnamon, for example.

GET HER RECIPE HERE!

That way, not only is she in control of exactly what goes into her breakfast, but she’s also spending less money!

How, you ask?

Well, a box of 10 pre-made packets costs $5.49, while 13 servings of her homemade oatmeals costs her $3.75.

Whoa!

POTATO CHIPS vs. BRUSSELS SPROUT CHIPS


Everyone loves the crispy, crunchy goodness of a potato chip every once in a while -- but what if you can feed that craving without sacrificing nutrition?

Keri swaps highly processed, salty chips for Brussels sprouts chips! (And she swears there are kids she knows who dislike veggies that still LOVE these.)

Get the recipe here, and watch the video above to see Keri and Rach whip them up (they only spend 10 minutes in the oven)!

What’s more is that while two bags of chips are $4, two big servings of the Brussels sprout chips are only $3.49.

And we all know that every penny counts!

RANCH DIP vs. HOMEMADE DIP

“This is usually loaded with chemicals,” Keri says of store-bought ranch dip. (Tear!)

So instead, the nutritionist makes her own dip out of Greek yogurt, feta cheese, cucumber, dill, scallion and garlic -- and she pairs it with carrot and celery sticks. Yum!

GET THE RECIPE HERE!

This way, she assures, you’re getting, “whole, real food.” And while both of these options cost $3.99, you can’t put a price on nutrition!