
Yes, It’s Possible to Serve 4 People an Elegant Meal for Just $3…

How to Make Air Fryer Chicken Wings with 3 Sauces: Honey Buffalo…

How to Make Focaccia di Recco with Stracchino Cheese and Sea Sal…

It IS Possible to Change Your Metabolism For Weight Loss—Doctor …

How Brown Fat Is Good For You + Can Burn The Bad Stuff Away

How to Make Chicken and Shrimp Penne, Chesapeake Bay Style | Rac…

How to Make a Celery Margarita Inspired by Cel-Ray Soda | John C…

Grand Slam Corndogs (For Breakfast!) + Former Yankee Nick Swisher

Foodie Dan Pashman Cooks Up a New Pasta Shape + Rach's Easy Sala…

Style Pro Stacy London + Rach's Bacon and Beef Chili

B-L-T Burger Night + "The View" Host Sara Haines

Clinton Kelly's Connecticut Home Tour + His Recipe for Chicken &…

How to Make Tomato Pesto Bites | Easy No-Cook Appetizer | David …

My Teenager Seems So… Distant. When Should I Worry?

How to DIY a Wine Rack Using Common Hardware Store Items

11-Year-Old Cook Teaches You How to Make Her Easy Meatballs in T…

Youth Development Expert Answers Most-Asked Parenting Questions

How to Make Key Lime Pie Cookie Cups

How to Make Brie Bites | Easy Appetizer | David Burtka

How Do I Teach My Kids to Eat Healthier? They Only Want Junk Foo…
Cooking an elegant meal for four people doesn’t have to be expensive -- in fact, if we told you it’s possible to do for just 30 bucks, would you believe us?
Well, believe it, because we have the video footage above to prove it! Legendary chef Jacques Pepin visits one of his favorite places in the world (the market -- are you surprised?) and shares his tips on how to pull it off.
READ: Save Time + Money at The Grocery Store with These Tips
Buying Produce By the Pound vs. Per Piece
When shopping for produce (in this case, cauliflower), make sure you pay attention to the price tag. If the sticker says $2.99 per pound, the weight of the cauliflower matters. If it says $2.99 per head, then make sure you pick the one with the heaviest weight you can find to get the most for your money. Get his recipe for Yellow Turnips and Mashed Potatoes here.
Shop Around for Different Cuts of Meat
Chicken in general is an inexpensive protein, so it’s great for meals on a budget, like this one! At first, Pepin picked up a package of drumsticks, but they were pretty expensive and would eat up too much of the budget. After some digging, he found a package of thighs that were much cheaper, and he says he likes them better anyway! Click here for the recipe he used to make it.
WATCH: Grocery Shopping Tips From Chef Curtis Stone
Search the Store for More Options
Like many products, oil and vinegar aren’t always stationed in just one part of the store. Make sure to keep an eye out as you’re shopping for different options that may be on sale for a better price than what you found in the aisle. The first bottle of vinegar Jacques picked up was $5.99. He ended up finding a much less expensive option for just $1.99. He used it for this simple, flavorful salad.
Always Buy Veggies When They’re in Season
Jacques says they’re usually less expensive, are nutrient-rich, and taste better. Take tomatoes for example; when they’re not in season, Jacques says they don’t have any taste, so don’t be afraid to pick up a can of tomatoes instead.
WATCH: The Best Time of Day to Shop for Groceries
Unsalted Butter vs. Salted
Jacques says salt in butter acts as a preservative so it has a longer shelf life. He prefers fresher, unsalted butter instead.
In the end, his grand total came to $28.30! “Now I have enough money to get the subway!” jokes Jacques.